Nasz Krąg “Dębowego Liścia” zgłosił się w listopadzie 2023 r. do Współzawodnictwa o Tytuł i Odznakę Drużyny Grunwaldzkiej. Tak, drużyny, albowiem regulamin Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich przewiduje udział w grunwaldzkich działaniach także kręgów instruktorskich. Nasze zgłoszenie okazało się wyjątkowe, bo po raz pierwszy zgłosił się krąg seniorski. Mile zaskoczyliśmy szefową Wspólnoty. O tym i o zadaniach, które przed nami, miałam przyjemność rozmawiać z przewodniczącą phm. Ewą Daniłowską podczas Sejmiku Grunwaldzkiego, który odbył się w dniach 1-3 grudnia w Nowym Dworze Mazowieckim. Spotkałam tam wielu przyjaciół i znajomych z naszej Chorągwi. Wśród ponad 100 uczestników nie czułam się samotnie jako przedstawicielka pierwszorocznych, bo również po raz pierwszy był Krąg Instruktorów Związanych Ogniem z Hufca Skierniewice reprezentowany przez hm. Roberta Skorłutowskiego. Chorągiew Łódzka w dużym składzie jest reprezentowana w środowisku grunwaldzkim, zaś mój krąg reprezentowały wraz ze mną hm. Iwona Zawadzka i hm. Katarzyna Stolińska. Mam to wyjątkowe szczęście, że dh. Iwona jest członkinią Rady Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich i wspiera mnie w działaniach, natomiast dh. Katarzyna jest wieloletnią drużynową Grunwaldzkiej Gromady Zuchowej. 

Krąg Instruktorów i Seniorów ,,Dębowego Liścia” im. Olgi i Andrzeja Małkowskich

Na Sejmiku oprócz sympatycznych spotkań, podejmowania ważnych decyzji i doskonaleniu się na warsztatach mieliśmy okazję zwiedzić Twierdzę Modlin zbudowaną u zbiegu Wisły i Narwi. Jest to jedna z największych i najlepiej zachowanych twierdz w Polsce. Wielokorotnie przebudowywana zawiera w sobie elementy fortyfikacji francuskiej, rosyjskiej i polskiej. Była czterokrotnie broniona: w 1813, 1831, 1915 i 1939 roku. Na terenie Twierdzy znajduje się najdłuższy w Europie budynek-cytadela będąca ówczesnymi koszarami wojskowymi – 2250 m długości. Już w okresie wczesnego średniowiecza za czasów Piastów powstały pierwsze umocnienia szlaków komunikacyjnych biegnących wzdłuż Wisły, Narwi i Bugu. Pierwsze nowożytne fortyfikacje, to rok 1655 i obóz gromadzący siły pospolitego ruszenia Mazowsza w celu obrony przed najazadem szwedzkim. Budowę twierdzy rozpoczęto z rozkazu Napoleona, który wydał dnia 1 grudnia 1806 r. w Poznaniu. Następnie była rozbudowywana i przebudowywana wielokrotnie. Historia twierdzy, to zapis walki Polski o niepodległość. Ostatnie wojsko opuściło koszary w 2000 roku. Obecnie Twierdza Modlin jest własnością prywatną. Posiada muzeum. Jest wykorzystywana do celów turystycznych i organizacji wydarzeń kulturalnych. Zwiedzanie fortów i rozległego terenu jest bardzo ekscytujące. Bardzo polecam wyprawę szczególnie latem. 

Krąg Instruktorów i Seniorów ,,Dębowego Liścia” im. Olgi i Andrzeja Małkowskich

Wracając do sedna chciałabym powiedzieć, że Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich jest najpotężniejszym ruchem programowo-metodycznym w ZHP. Powstała 12 maja 1991 roku. Skupia drużyny harcerskie, starszoharcerskie i wędrownicze oraz gromady zuchowe, kręgi instruktorskie i szczepy z całej Polski oraz skautów z Białorusi, Wielkiej Brytanii i Irlandii – razem kilka tysięcy osób w ponad 300 jednostkach. Działa przy Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Celem jest wychowanie patriotyczne i obywatelskie młodych ludzi poprzez atrakcyjne działania oparte na historycznym wydarzeniu – Bitwa pod Grunwaldem oraz epoce średniowiecza. Zapytacie, to co do roboty ma tam krąg ,,Dębowego Liścia”? Otóż będziemy szerzyć informacje o działaniach Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich, wspierać jednostki, które chcą zdobywać tytuł lub już go mają, poszerzać swoją wiedzę o epoce (,Jesień średniowiecza” Johan Huizinga), badać lokalną historię w kontekście epoki, tworzyć kronikę godną pokazania innym, w której zapiszemy nasze działania. Mamy na to czas do miesiąca maja. Potem szykujemy się na Zlot Grunwaldzki, największą doroczną imprezę harcerskiego lata. 

Zlot jest niepowtarzalnym spotkaniem ponad tysiąca harcerzy z całej Polski i spoza granic, a także okazją do udziału w wielu ciekawych zajęciach z różnych dziedzin – od historii i tradycji rycerskich poprzez kulturę, rozwój intelektualny i duchowy, po sprawność fizyczną. Zajęcia są tak różnorodne jak uczestniczące drużyny, ponieważ to Drużyny Grunwaldzkie przygotowują zlot. My będziemy małą cząstką, która dołączy do organizatorów. Tydzień na Polach Grunwaldu zakończony kulminacyjną imprezą – wręczeniem drużynom odznak grunwaldzkich przez Naczelnika ZHP oraz udział w rekonstrukcji bitwy i wielkie harcerskie świętowanie w miasteczku zlotowym, to duża przygoda i wyzwanie. Ale damy radę. 

Krąg Instruktorów i Seniorów ,,Dębowego Liścia” im. Olgi i Andrzeja Małkowskich

Właściwie, dlaczego dołączyliśmy do Wspólnoty? Potrzebowaliśmy nowego wyzwania, by ożywić działania i nie zamykać się w schematycznym myśleniu. Wspólnota daje nam szerokie pole do współpracy z młodym pokoleniem, możliwość dawania z siebie i czerpania od innych, poznanie innych środowisk. A nade wszystko, to nowa harcerska przygoda. Zgodnie z dewizą Ruchu WDG ,,Nieważne, skąd przychodzisz-ważne, czego chcesz wspólnie z nami dokonać” rozpoczynamy 2024 r. z nadzieją na nowe dokonania i ochotą na życie. 

Nauczyłam się od Adama Asnyka: ,,Trzeba z żywymi naprzód iść, po życie sięgać nowe… A nie w uwiędłych laurów liść z uporem stroić głowę” i tego się trzymam. Równocześnie staram się zarazić innych tą ideą. O naszych poczynaniach będę Was informować zachęcając do przystąpienia do Ruchu Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich. 

hm. Mariola Baranowska