Sierpień 2012

Oceń Zlot Grunwaldzki 2012

04-08-2012 23:58 przez Maciej Młynarczyk


files/polskamyslaca/grunwald-obrazki/ocenZlot.png

Ukazała się ankieta podsumowująca Zlot Grunwaldzki 2012. Można ją wypełnić, KLIKAJĄC TUTAJ.

Ankieta jest opracowana zgodnie ze schematem ankiety zeszłorocznej - pozwoli nam to nie tylko podsumować zakończony niedawno zlot, ale również porównać go z poprzednim.

Ankieta zapewnia również informację zwrotną dla wszystkich, którzy prowadzili na zlocie zajęcia programowe.

Umożliwia nam także poznanie Waszych poglądów w sprawach ważnych dla Wspólnoty. Zachęcamy do dzielenia się opiniami!

2012/2013: Czas na partnerstwo

04-08-2012 21:26 przez Maciej Młynarczyk


CZAS NA PARTNERSTWO


files/polskamyslaca/grunwald-obrazki/tfp01.JPGW lipcu ruszyła nowa międzynarodowa propozycja programowa, w ramach której drużyny harcerskie z Polski będą mogły nawiązać śródroczną współpracę z drużynami harcerskimi i skautowymi z Białorusi, Litwy i Ukrainy, a także przeżyć wspólnie z nimi przygody na kilku harcerskich imprezach.


Inspiracją do opracowania tej propozycji była zbliżająca się sześćsetna rocznica unii w Horodle (2 X 1413 r.). Spośród wszystkich unii polsko-litewskich unia horodelska jako jedyna ułożyła po partnersku relacje między naszymi państwami, a samo partnerstwo osiągnęło wówczas również wymiar prywatny: w Horodle 47 polskich rodów rycerskich przyjęło do swoich herbów litewskie i ruskie rodziny bojarskie (to trochę tak, jakby dać komuś swoje nazwisko).


Nasi przodkowie dowiedli wówczas, że potrafią się porozumieć, szanując wzajemnie swoją suwerenność i sięgając po ważne narzędzie integracji, jakim są kontakty międzyludzkie "na dole". To śmiałe i nowatorskie rozwiązanie może być inspiracją dla nas, współczesnych. Program „Czas na partnerstwo” chcemy realizować zgodnie z mottem słynnego kuriera z czasów II wojny światowej, Jana Nowaka-Jeziorańskiego: „Pokojowe relacje między narodami buduje się najskuteczniej na poziomie obywateli”.


W programie biorą udział zainteresowane zespoły (6-12 osób w wieku 13+, mogą należeć do różnych drużyn) ze wszystkich organizacji harcerskich i skautowych na Białorusi, na Litwie, w Polsce i na Ukrainie. Każdy ze zgłoszonych zespołów wybiera zespół partnerski z innego kraju i wraz z nim realizuje dwa zadania, wybrane spośród czterech zadań dostępnych w programie:  • Zadanie „Zwierciadło kultury” polega na przygotowaniu prezentacji kultury kraju, w files/polskamyslaca/grunwald-obrazki/okladkarewers.pngktórym działa nasz zespół partnerski – przy czym pracując nad prezentacją, pozostajemy w stałym kontakcie z naszymi partnerami, upewniając się, czy dobrze myślimy.

  • Zadanie „Bank dobrych praktyk” to jednoczesne opisanie przez zespoły partnerskie (w formie tekstowej, fotograficznej, filmowej, komiksowej) stosowanych przez nie rozwiązań w różnych dziedzinach skautowej aktywności (np. jak u nas wygląda ognisko na obozie, jak pracujemy z Prawem Harcerskim, jak zapewniamy członkom naszych drużyn uczestnictwo w kulturze itp.).

  • Zadanie „Muzyka bez granic” zostało zainspirowane międzynarodowym projektem „Playing for change”. Wybierając to zadanie, wraz z naszym zespołem partnerskim nagramy filmy, na których będziemy wykonywać piosenkę „You've got a friend in me” z filmu „Toy Story” w charakterystycznych punktach naszych miejscowości czy regionów, a następnie zmontujemy te nagrania, tworząc wspólny teledysk.

  • Zadanie „Questing bez granic” wiąże się z przygotowaniem dla zespołu partnerskiego questu – detektywistycznej zagadki historyczno-krajoznawczej, której rozwiązanie będzie wymagało poznania wybranego przez nas miejsca (np. naszej miejscowości lub najbliższego dużego miasta). Quest powinien się nadawać do rozwiązania nie tylko „na żywo”, ale również bez ruszania się sprzed komputera, z wykorzystaniem takich narzędzi, jak Google Maps, Google Street View, Google Art Project, Panoramio, WorldCam itp. (przygotowanie takiej zagadki nie musi być trudne – przykłady w podręczniku programu).


Współdziałanie z zespołem partnerskim to również możliwość współpracy członków naszych drużyn w indywidualnych tandemach na zasadzie „pen-friends”. Członkowie zespołów partnerskich mogą na czas trwania programu dobierać się w pary i prowadzić korespondencję listowną, e-mailową, za pośrednictwem Skype'a, Facebooka i innych narzędzi.

 

 


Każdy zespół, który zrealizuje co najmniej 2 zadania programu, otrzyma okolicznościowy proporzec oraz tytuł „Drużyny Unii”. Każdy uczestnik programu zyska prawo do używania okolicznościowego pierścienia do chusty skautowej.


Jak widać, udział w programie nie musi się wiązać z koniecznością wyjazdu zagranicznego. Można zrealizować wszystkie zadania i zdobyć wszystkie wyróżnienia, nie opuszczając rodzinnej miejscowości. Znajdą się jednak okazje do spotkania – Rajd Grunwaldzki 2013 z trasami „narodowymi” oraz Zlot Grunwaldzki, a także finałowy Zlot Horodelski w Lublinie w 2013 r. Zachęcamy również do odwiedzania zespołów partnerskich, do organizowania dla nich kilkudniowej gościny przed rajdem i zlotami bądź do zapraszania ich na swoje obozy. 

 

files/polskamyslaca/grunwald-obrazki/tfp02.jpg

 

W roku harcerskim 2012/2013 drużyny realizujące propozycję programową ZHP Czas na partnerstwo otrzymują Tytuł i Odznakę Grunwaldzką za zrealizowanie co najmniej dwóch zadań tej propozycji, a dodatkowo zadania na rzecz Zlotu Grunwaldzkiego. Zadania należy zrealizować w obowiązującym wszystkich terminie do 5 maja 2013 r.


Bliższe informacje i formularze zgłoszeniowe pojawią się w sierpniu na stronie http://time.zhp.pl, podręczniki programu trafią do hufców we wrześniu. Wcześniej zainteresowani mogą otrzymać elektroniczną wersję podręcznika, pisząc e-mail na adres polskamyslaca@zhp.pl.

 

 

UWAGA !!! STRONA NIECZYNNA !!!

29-02-2016 12:02

UWAGA STRONA NIECZYNNA , BĘDZIE TRWAC JEJ PRZEBUDOWA I BĘDZIE DOSTĘPNA NA INNYM ADRESIE KTÓRY WKRÓTCE ZOSTANIE PODANY, PO WIĘCEJ INFORMACJI ZAPRASZAMY NA FUNPAGE NA FACEBOOKU WSPÓLNOTY DRUZYN GRUNWALDZKICH https://www.facebook.com/wdgzhp/?fref=ts FUNPAGE WDG ZA UNIEDOGODNIENIA BARDZO PRZEPRASZAMY

Więcej...

Odeszła na Wieczną Wartę Druhna hm. Halina Olszko.

01-02-2016 22:17

Z wielkim smutkiem informujemy, że 30. stycznia br. odeszła na Wieczną Wartę Druhna hm. Halina Olszko.....

Więcej...

Zlot Grunwaldzki 2015

15-06-2015 16:32

Parę regulaminów i innych ciekawostek do pobrania i zapoznania się :)

Więcej...

Wiosenny Biwak Przedstawicielstwa Śląskiego

13-04-2015 19:43

Kolejny bardzo aktywny weekend za nami. Wszystko za sprawą Wiosennego Biwaku Przedstawicielstwa Śląskiego Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich, który odbył się w dniach 10-12 kwietnia 2015 r. w Harcerskim Ośrodku Wodnym w Wiśle Wielkiej.

Więcej...

© 1997-2011 Związek Harcerstwa Polskiego