Grudzień 2011

Nowi funkcyjni, nowe zadania

23-12-2011 12:28 przez Maciej Młynarczyk


files/polskamyslaca/grunwald-obrazki/PChm.jpgXLIII Sejmik Wspólnoty drużyn Grunwaldzkich, obradujący 11 grudnia br. w Kutnie, powołał na funkcję wiceprzewodniczącego Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich hm. Pawła Chmielewskiego. Nowy wiceprzewodniczący jest kierownikiem Wydziału Pozyskiwania Środków Głównej Kwatery ZHP. W przeszłości był drużynowym, szefem Referatu Starszoharcerskiego Chorągwi Mazowieckiej ZHP, kierownikiem Wydziału Starszoharcerskiego GK ZHP, komendantem Rajdu Grunwaldzkiego w 2010 i 2011 r. Od 2008 r. jest instruktorem - indywidulanym członkiem Wspólnoty, w 2010 r. został wyróżniony Grunwaldzką Honorową Odznaką Instruktorską. W styczniu 2011 r. został wybrany do Rady Wspólnoty, od lipca 2011 r. pełnił obowiązki wiceprzewodniczącego. Od grudnia 2011 r. do jego kompetencji należy również planowanie budżetu Wspólnoty i nadzór nad jego realizacją. 

Hm. Paweł Chmielewski jest jedenastym wiceprzewodniczącym Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich i pierwszym, który posiada przydział służbowy do Głównej Kwatery ZHP. Spośród poprzednich 10 wiceprzewodniczących troje nadal pełni tę funkcję, a aż ośmioro jest instruktorami Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej. Z grona wiceprzewodniczących Wspólnoty wywodzą się m. in. obecna Komendantka Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej oraz Wiceprzewodniczący ZHP.        


Po zakończeniu obrad XLIII Sejmiku Wspólnoty w Kutnie obradował sejmik Przedstawicielstwa Łódzkiego. W trakcie obrad dotychczasowy Przedstawiciel, hm. "Stalowy", złożył na ręce Przewodniczącego Wspólnoty rezygnację z funkcji. Hm. "Stalowy" jest drużynowym XIII Łódzkiej Drużyny Harcerzy "Stalowa Trzynastka", która jest rekordzistką pod względem liczby zdobytych Tytułów Grunwaldzkich - zdobywa Tytuł już po raz 25. Jest też jedną z pięciu drużyn - członków Wspólnoty, które zdobyły swój pierwszy Tytuł Grunwaldzki już w 1988 r. (pozostałe drużyny działają w Nysie, Braniewie, Kędzierzynie-Koźlu i Świdnicy).    

Przedstawicielstwo Łódzkie w czasie sejmiku wybrało kandydata na nowego przedstawiciela - phm. Jarosława Wykrotę, drużynowego 917 Łódzkiej Drużyny Harcerzy "Krzemień", Hufiec Łódź-Bałuty. Przewodniczący Wspólnoty decyzją z dnia 11 grudnia 2011 r. powołał go na tę funkcję. Phm. Jarosław Wykrota jest trzecim instruktorem pełniącym funkcję Przedstawiciela Wspólnoty na Chorągiew Łódzką.

Grudniowe zmiany dotyczą również zakresu zadań członkini Rady Wspólnoty, phm. Anny Narloch, która została osobą odpowiedzialną za opiekę nad drużynami w Chorągwi Dolnośląskiej, a także za koordynację przygotowań nowego programu Wspólnoty.    

     

Zadania na rzecz Zlotu - decyzja do 8 stycznia

16-12-2011 20:39 przez Maciej Młynarczyk

files/polskamyslaca/grunwald-obrazki/logozlot2012.gif
Na stronie Zlotu Grunwaldzkiego 2012 ukazały się szczegółowe informacje o warunkach realizacji zadań na rzecz Zlotu (zgodnie z lipcową uchwałą sejmiku wykonanie zadania na rzecz Zlotu jest konieczne, by zdobyć Tytuł i Odznakę Grunwaldzką).

Wstępnego wyboru drużyny dokonały już w zgłoszeniach do współzawodnictwa, teraz można go jeszcze zmienić w razie potrzeby. Drużyny, które były reprezentowane na sejmiku w Kutnie, mają to już za sobą. Zainteresowane środowiska dokonały również na sejmiku rezerwacji zajęć programowych, które chcą prowadzić na Zlocie.

Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się na stronie zlotowej w zakładce "Zadania na rzecz Zlotu". Znajdziecie tam również wykaz zarezerwowanych już tematów zajęć, a także wzory konspektów zajęć.


Do 8 stycznia 2012 r.:
  • drużyny, które chcą zmienić wybrane przez siebie zadanie na rzecz Zlotu, wysyłają w tej sprawie maile na adres program@grunwald.zhp.pl,
  • drużyny, które wybrały program jako zadanie na rzecz Zlotu, wysyłają wypełnione konspekty zajęć na adres weronika.chraponska@gmail.com.

Jeśli ktoś nie był na sejmiku w Kutnie, a chce przygotować zajęcia na Zlot - przed przygotowaniem konspektu warto się skonsultować proponowany przez siebie temat zajęć, wysyłają maila na adres program@grunwald.zhp.pl.


Z drużynami wykonującymi zadania na rzecz Zlotu w obszarach "wystrój" i "promocja" skontaktują się odpowiedzialne osoby.

Sejmik zakończony emisją LipDuba

13-12-2011 13:43 przez Maciej Młynarczyk


W dniach 9-11 grudnia 2011 r. w Kutnie odbył się XLIII Zimowy Sejmik Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich. Gospodarzami spotkania były drużyny grunwaldzkie z Hufca Kutno, a funkcję komendantki sejmiku pełniła pwd. Ania Kamela – drużynowa I Kutnowskiej Drużyny Wędrowniczej im. T. Rejtana.

Pierwszy sejmikowy wieczór upłynął nam na poznawaniu Wspólnoty – w trakcie turnieju wiedzy o Wspólnocie „Awantura o padraki” oraz na poznawaniu siebie nawzajem – w czasie zajęć integracyjnych, prowadzonych przez członkinię Rady Wspólnoty phm. Olę Wołoszyn oraz specjalistkę w dziedzinie arteterapii – panią Magdę Zylik.

files/polskamyslaca/grunwald-obrazki/sejmik2011.jpg

Sobota to solidna dawka wiedzy, umiejętności i pomysłów, związanych z wykonywaniem zadań grunwaldzkich. Doświadczeni instruktorzy Wspólnoty przeprowadzili w 9 grupach łącznie 27 zajęć warsztatowych, poświęconych zdobywaniu Znaku Zawiszy, organizacji Grunwaldzkiego Turnieju, planowaniu własnego rozwoju i realizacji Roku Regionów.
files/polskamyslaca/grunwald-obrazki/szlachpaczka.jpg
Głównym celem sejmiku było umacnianie poczucia wspólnoty w gronie naszych drużynowych, przybocznych oraz instruktorów – i temu celowi służyły popołudniowe zajęcia, zakończone nagraniem grunwaldzkiego LipDuba. Rezultaty widać w materiale filmowym, a „motorami” napędzającymi to przedsięwzięcie byli instruktorzy Wspólnoty: phm. Ola Wołoszyn i pwd. Kasia Wójtowicz (Hufiec Lublin) i pwd. Łukasz Karaś (Hufiec Zabrze), który wystąpił również w roli operatora.

Zaplanowaliśmy Zlot Grunwaldzki 2012 i podzieliliśmy się zadaniami związanymi z jego przygotowaniem.

Uczestnicy sejmiku przywieźli zebrane w swoich środowiskach pieniądze na grunwaldzką "Szlachetną Paczkę". Zebraliśmy łącznie prawie 1100 zł i dzięki zaangażowaniu kutnowskich harcerzy przygotowaliśmy upominki dla rodziny pani Moniki ze Skierniewic, samotnie wychowującej czterech chłopców. Paczka zawierała m. in.  małą pralkę, odkurzacz, gry edukacyjne, odzież, obuwie, środki czystości, przybory szkolne, książki i zabawki. 

Po wieczornym kolędowaniu, animowanym przez kutnowski zespół wokalny „Voice Fusion”, oraz poczęstunku przy stołach uginających się od jadła i napitku, przyszedł czas na niedzielne obrady, w czasie których uchwaliliśmy nowy Regulamin zdobywania Tytułu i Odznaki Grunwaldzkiej oraz zmianę w Regulaminie Wspólnoty. Z przyjętych regulacji wynika, że w drużynach pierwszorocznych nie będzie już można, jak dotąd, rozpoczynać zdobywania Znaku Zawiszy, a drużyny, które choć raz zdobyły Tytuł i Odznakę Grunwaldzką, będą mogły zrobić sobie dwuletnią (a nie roczną, jak dotychczas) przerwę we współzawodnictwie, nie tracąc mimo to członkostwa we Wspólnocie i m. in. możliwości decydowania o jej sprawach. Obrady zakończyły się ustaleniem, że Wielki Sejmik na Zlocie Grunwaldzkim 2012 zajmie się w pierwszej kolejności ustaleniem zasad powoływania, zawieszania i rozwiązywania regionalnych przedstawicielstw Wspólnoty.

Obejrzyj zdjęcia z sejmiku - część Iczęść II

Obejrzyj LipDub


"Musimy zacząć wyprzedzać czas" - Przewodniczący na Zjeździe ZHP

07-12-2011 09:43 przez Maciej Młynarczyk


files/polskamyslaca/grunwald-obrazki/ppzjazd.jpgPrzewodniczący Wspólnoty phm. Przemysław Padrak był gościem XXXVII Nazdzwyczajnego Zjazdu ZHP. W imieniu Wspólnoty zabrał głos w dyskusji zjazdowej.

"Przed stuletnim harcerstwem - powiedział do zebranych - stoi wciąż to samo wielkie zadanie: mamy przygotowywać dla Polski dobrych obywateli. Jeśli ma się nam to udać, jeśli w ogóle chcemy wciąż przyciągać młodych ludzi, musimy przestać nadążać za szybko biegnącym czasem – musimy zacząć go wyprzedzać".

Pełny tekst wystąpienia prezentujemy poniżej.

Druhny i Druhowie!
 
Reprezentuję „Wspólnotę Drużyn Grunwaldzkich” – Ogólnopolski Ruch Programowo-Metodyczny, który zrzesza drużyny i instruktorów, zainteresowanych rozwijaniem i doskonaleniem swoich działań w dziedzinie wychowania patriotycznego. Każdego roku pracujemy nad tym przez wiele miesięcy, a w lipcu spotykamy się pod Grunwaldem.
 
„Grunwald” kojarzy się przeciętnemu odbiorcy z odległą przeszłością, z czymś dawno przebrzmiałym, a obraz rycerzy zakutych w zbroje na pewno nie skłania do refleksji nad nowoczesnością. Pozory jednak mylą. Wielka wojna z Zakonem krzyżackim oznaczała dla Polski ogromny zastrzyk nowoczesności. To nie tylko zwycięstwo śmiałej polskiej myśli technicznej  (pierwszy w Europie przypadek wykorzystania mostu pontonowego do celów wojskowych), ale też niespotykana wcześniej w tej części świata taktyka bitewna i koncepcja prowadzenia wojny, która o pół tysiąca lat wyprzedziła niemiecką doktrynę wojny błyskawicznej. To wreszcie rewolucja w dziedzinie dyplomacji, a nawet filozofii – to w obronie przed zarzutami krzyżaków po Grunwaldzie Polak – Paweł Włodkowic – po raz pierwszy na świecie sformułował ideę prawa narodów do samostanowienia.
 
Przełamanie utartych schematów było nie lada wyczynem, wymagało zerwania z przyzwyczajeniami, wielkiej odwagi i niemałego wysiłku – ale bardzo się opłaciło. Można więc powiedzieć, że Grunwald to prawdziwy tryumf innowacyjności.
 
Zainspirowani takim przykładem, staramy się tymi samymi kategoriami myśleć o harcerskim wychowaniu, zwłaszcza o kształtowaniu postaw patriotycznych i obywatelskich. Pilnujemy się, by nie wpaść w pułapkę utartych schematów – że wychowanie patriotyczne to udział w obchodach, warty honorowe, defilady, znicze. To oczywiście bardzo wygodne, bo nawet nie trzeba o tym pamiętać – przypomną nam burmistrzowie, wójtowie i komendanci, którzy potrzebują harcerzy, by uroczystości miały godną oprawę. Niestety, ludzie bardzo często kojarzą nas wyłącznie spod pomników właśnie. Co gorsza, również drużynowi nierzadko ulegają złudzeniu, że w taki sposób wychowuje się patriotów. Nie. Udział harcerzy w uroczystościach ma być już efektem, a nie treścią wychowania. 
 
Wychowanie patriotyczne we Wspólnocie Drużyn opiera się na trzech filarach. Są to:
- dziedzictwo narodowe,
- inwestowanie w siebie i
- aktywność obywatelska.
 
Dziedzictwo narodowe poznajemy, bo żeby kochać swoja Ojczyznę, trzeba ją dobrze znać. Pielęgnujemy je i uczymy się pokazywać je innym, bo naszym zadaniem jest przekazać je następnym pokoleniom. Jest ono również dla nas inspiracją i daje nam siłę do działania. Bo to nie tylko ofiary i klęski, ale również zwycięstwa, także te niemilitarne, np. sukcesy polskich naukowców, myślicieli, twórców. To nie tylko historia, ale w ogóle kultura (również ta współczesna), a także przyroda, krajoznawstwo, zjawiska społeczne.
 
Inwestowanie w siebie nie musi mieć nic wspólnego z egoizmem. Zdobywanie wiedzy, fachowych umiejętności, profesjonalnych uprawnień, ale też praca nad własnym charakterem – to wszystko jest niezbędne, bo Polska potrzebuje dobrych, uczciwych, zaangażowanych  ludzi, którzy znają się na tym, co robią. Tylko pod takimi warunkami możemy być naprawdę przydatni dla innych.
 
Aktywność obywatelska, czynna troska o nasze małe i większe ojczyzny, odpowiedzialne współtworzenie rzeczywistości – to jest to, czego tak bardzo teraz brakuje. Jeśli obywatele nie nauczą się – w większym, niż dotąd stopniu – brać spraw w swoje ręce, to nie tylko naszym osiedlom i miastom, ale w ogóle Polsce grozi bycie krajem zaniedbanym, zacofanym, dryfującym.
 
Świadomie mówię „nauczą się” – bo obywatelskie działanie nie wychodzi samo. Trzeba się tego nauczyć – zwłaszcza przełamywania bariery bierności. Trzeba tez zdobyć niezbędne umiejętności. W minioną środę w Rzeczpospolitej napisano, że ZHP jest szkołą obywatelskiego działania. A powinno być nie tylko szkołą, ale wręcz warsztatami praktycznymi, gdzie młodemu człowiekowi nie tłumaczy się, jak wygląda obywatelskie działanie, tylko się go w takie realne działanie wciąga. Praktyka jest najlepszą nauką.
    
Nasz Jagiełło umiał wyprzedzić swój czas, a – jak już powiedziałem – jest dla nas wielką inspiracją – więc i ja powiem kilka słów o przyszłości.
 
We Wspólnocie Drużyn Grunwaldzkich staramy się raz na jakiś czas oderwać wzrok od bieżących zadań i spojrzeć w przyszłość. Wiemy, że szczyt aktywności życiowej dzisiejszych 15-latków z naszych drużyn wypadnie około 2025-2030 roku. To wtedy będą mieli do spełnienia swoje najważniejsze obywatelskie zadania. Ale przygotowywać musimy ich do tego już dziś – z myślą o tym, jakich ludzi Polska będzie potrzebowała za 10, 15, 20 lat. Rozpoczęliśmy opracowywanie nowego programu Wspólnoty. Chcemy, by harcerze byli dobrze wyposażeni na podróż w ten czas, by – już jako dorośli ludzie – sprostali jego potrzebom i wymaganiom, by mogli wtedy zdać swój obywatelski egzamin, niosąc ze sobą jednocześnie przywiązanie do dziedzictwa narodowego. Analizujemy długofalowe prognozy socjologiczne, strategie i pomysły na Polskę, jakie powstają w bardzo różnych środowiskach. Próbujemy ustalić, jakie umiejętności i postawy będą najbardziej potrzebne w Polsce przyszłości. Obudowujemy to narzędziami, jakie nam daje harcerska metodyka, i szukamy nowych, innowacyjnych rozwiązań.
 
Zachęcam wszystkich – i władze naczelne, i delegatów, i każdego drużynowego – do tego samego:
- do perspektywicznego myślenia,
- do przełamywania utartych schematów,
- do podejmowania odważnych decyzji,
- do niepoprzestawania na drobnych osiągnięciach.
 
Przed stuletnim harcerstwem stoi wciąż to samo wielkie zadanie: mamy przygotowywać dla Polski dobrych obywateli. Jeśli ma się nam to udać, jeśli w ogóle chcemy wciąż przyciągać młodych ludzi, musimy przestać nadążać za szybko biegnącym czasem – musimy zacząć go wyprzedzać.

Sejmik tuż tuż - więcej informacji

06-12-2011 09:36 przez Maciej Młynarczyk


files/polskamyslaca/grunwald-obrazki/informator_sejmikowy.PNGW serwisie Wspólnoty jest już dostępny informator sejmikowy, a w nim informacje organizacyjne, harmonogram sejmiku i szereg materiałów, które będą przydatne w przygotowywaniu się do udziału w sejmiku.

 
Zachęcamy szczególnie do zapoznania się z:
 
- informacjami o grunwaldzkiej "Szlachetnej Paczce" (Wspólnota składa się na paczkę dla potrzebującej rodziny; chętne drużyny przywożą do Kutna zebrane środki - po złotówce od członka drużyny),
 
- zasadami realizacji zadań na rzecz Zlotu Grunwaldzkiego 2012 (w czasie sejmiku będziemy się deklarować do wykonania konkretnych zadań, będzie można wtedy jeszcze zmienić np. zadeklarowany w zgłoszeniu wkład wystrój albo promocję na program Zlotu),
 
- projektem nowego Regulaminu zdobywania Tytułu i Odznaki Grunwaldzkiej, nad którym będziemy pracować w trakcie niedzielnych obrad sejmiku.

UWAGA !!! STRONA NIECZYNNA !!!

29-02-2016 12:02

UWAGA STRONA NIECZYNNA , BĘDZIE TRWAC JEJ PRZEBUDOWA I BĘDZIE DOSTĘPNA NA INNYM ADRESIE KTÓRY WKRÓTCE ZOSTANIE PODANY, PO WIĘCEJ INFORMACJI ZAPRASZAMY NA FUNPAGE NA FACEBOOKU WSPÓLNOTY DRUZYN GRUNWALDZKICH https://www.facebook.com/wdgzhp/?fref=ts FUNPAGE WDG ZA UNIEDOGODNIENIA BARDZO PRZEPRASZAMY

Więcej...

Odeszła na Wieczną Wartę Druhna hm. Halina Olszko.

01-02-2016 22:17

Z wielkim smutkiem informujemy, że 30. stycznia br. odeszła na Wieczną Wartę Druhna hm. Halina Olszko.....

Więcej...

Zlot Grunwaldzki 2015

15-06-2015 16:32

Parę regulaminów i innych ciekawostek do pobrania i zapoznania się :)

Więcej...

Wiosenny Biwak Przedstawicielstwa Śląskiego

13-04-2015 19:43

Kolejny bardzo aktywny weekend za nami. Wszystko za sprawą Wiosennego Biwaku Przedstawicielstwa Śląskiego Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich, który odbył się w dniach 10-12 kwietnia 2015 r. w Harcerskim Ośrodku Wodnym w Wiśle Wielkiej.

Więcej...

© 1997-2011 Związek Harcerstwa Polskiego