Listopad 2011

Zajrzyj dziś do "Rzeczpospolitej"

30-11-2011 04:56 przez Maciej Młynarczyk


files/polskamyslaca/grunwald-obrazki/rp.jpgCzytelnicy "Rzeczpospolitej" w całej Polsce znajdą w niej dziś dodatek poświęcony polskiemu harcerstwu. Na ośmiu stronach zamieszczono teksty poświęcone zaletom i problemom współczesnego ruchu harcerskiego, wypowiedzi znanych osób na temat ZHP, wywiad z Druhną Naczelniczką.

Jeden z artykułów, autorstwa wiceprzewodniczącego hm. Pawła Chmielewskiego, poświęcony jest w całości sprawom grunwaldzkim. W innym tekście wspomniana jest nasza nowatorska inicjatywa sprzed kilku lat - Grunwaldzka Gra Internetowa, a Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich została określona jako "laboratorium wychowania patriotycznego".

Na ulicach wielu miast harcerze rozdają dziś egzemplarze "Rzeczpospolitej" za darmo. Życzymy przyjemnej lektury!  

Grunwaldzka "Szlachetna Paczka"!

28-11-2011 14:36 przez Maciej Młynarczyk


Już niebawem Święta Bożego Narodzenia. Barszcz z uszkami, pachnąca choinka, stos prezentów... Niestety nie wszystkie rodziny będą miały szczęście tak spędzić wigilijny wieczór. Możemy pomóc - nie trzeba wiele!

files/polskamyslaca/grunwald-obrazki/szlachetna_paczka.pngSZLACHETNA PACZKA to ogólnopolska akcja świątecznej pomocy, realizowana od 2001 roku przez Stowarzyszenie "Wiosna". Głównym jej założeniem jest przekazywanie bezpośredniej pomocy osobom,
które jej potrzebują – by była ona skuteczna, konkretna i sensowna.


W ramach akcji Wspólnota Drużyn Grunwaldzkich zaopiekowała się jedną z rodzin. Pani Monika wychowuje samotnie czwórkę dzieci. Nie mają pralki, środków czystości, ciężko o buty i odzież, a chłopcy marzą o grze w Scrabble i zabawkowym samochodziku. Wystarczy, że każdy z nas przeznaczy na ten cel złotówkę, a razem, jako Ruch, możemy zrobić coś naprawdę dobrego!

Chętne jednostki zbierają po 1 złotówce od każdego członka drużyny i przywożą zebrane środki na zimowy sejmik do Kutna. Ci, którzy nie mogą przybyć do Kutna, a chcą współtworzyć naszą wspólną grunwaldzką Szlachetną Paczkę, mogą się kontaktować do 4 grudnia z koordynatorami pod adresem program@grunwald.zhp.pl.

W czasie sejmiku w Kutnie zbierzemy środki przywiezione przez drużyny i instruktorów Wspólnoty, zakończymy kompletowanie naszej paczki i przekażemy ją organizatorom akcji.


files/polskamyslaca/grunwald-obrazki/szlachetna-paczka.jpg


Sejmik zimowy - dodatkowe zgłoszenia

25-11-2011 11:16 przez Maciej Młynarczyk


files/polskamyslaca/grunwald-obrazki/sejmikbanner.pngZgodnie z zapowiedzią, uruchomione zostały zapisy dodatkowych osób na zimowy sejmik Wspólnoty w Kutnie.

Każda drużyna oprócz drużynowego bądź jego zastępcy może zgłosić dodatkowo najwyżej jedną osobę - przybocznego w wieku od 16 lat.

Termin dodatkowych zgłoszeń upływa w poniedziałek 28 listopada o godzinie 24:00. 

Według stanu na 25 listopada godz. 12:00 pozostało 28 dostępnych miejsc. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.

Formularz zgłoszenia 

Ile nas jest? Jacy jesteśmy?

23-11-2011 14:52 przez Maciej Młynarczyk


Do współzawodnictwa grunwaldzkiego w roku harcerskim 2011/2012 zgłosiło się 231 jednostek harcerskich. To najwyższy wynik w historii Wspólnoty poza jubileuszowym rokiem 2009/2010 - wówczas o Odznakę Grunwaldzką ubiegało się 259 jednostek. 

Zgłoszone drużyny, gromady, kręgi i szczepy reprezentują wszystkie chorągwie ZHP. Zgłosił się również szczep działający w Dublinie (Irlandia) oraz grunwaldzki krąg instruktorski przy Głównej Kwaterze ZHP. 

Najwięcej jednostek zgłosiło się w Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej - aż 41. Kolejna jest Chorągiew Kujawsko-Pomorska (22) i Chorągiew Dolnośląska (20). Nowe drużyny pojawiły się również tam, gdzie obecność Wspólnoty była dotąd niewielka - na Pomorzu Gdańskim i Pomorzu Zachodnim, na Podkarpaciu i na Kielecczyźnie.
files/grunwald/choragwiami.PNG
   

Najbardziej "grunwaldzkim" hufcem w Polsce jest obecnie Hufiec Kutno (Chorągiew Łódzka), z którego zgłosiło się do współzawodnictwa 15 jednostek (8 spośród nich posiada już Tytuł Grunwaldzki na stałe), tuż za nim Wrocław (Chorągiew Dolnośląska) z 14 jednostkami oraz Nysa (Chorągiew Opolska) - 11 jednostek.
files/grunwald/hufce.PNG
Blisko 40% jednostek we współzawodnictwie to drużyny "pierwszoroczne". Największy odsetek - ponad połowę - stanowią wśród drużyn zgłoszonych na Dolnym Śląsku i na Lubelszczyźnie. Niemal 1/3 drużyn zdobywa Tytuł Grunwaldzki po raz 2 lub 3, a co dziesiąta drużyna - po raz dziesiąty lub więcej. Rekordziści to wielkopolskie drużyny ze Słupcy (Hufiec Konin) i Swarzędza (Hufiec Poznań-Rejon), uczestniczące we współzawodnictwie już po raz 22, oraz łódzka "Stalowa Trzynastka", która w lipcu 2012 r. zamierza zdobyć swoją dwudziestą piątą Odznakę Drużyny Grunwaldzkiej.
files/grunwald/staz20112012.PNG
Obecnie członkostwo we Wspólnocie Drużyn Grunwaldzkich posiadają 223 jednostki, sposród których członkostwo 51 wygaśnie 15 lipca 2012 r. "W przedpokoju Wspólnoty" oczekuje 86 jednostek, które w tym roku zdobywają Tytuł Grunwaldzki po raz pierwszy. 


Zobacz listę zgłoszonych drużyn

Zobacz mapę Wspólnoty
Zobacz kalendarz Wspólnoty
Zobacz, jak przedstawicielstwa Wspólnoty w poszczególnych chorągwiach realizują swoje zadania

Sejmik zimowy - bliski termin zgłoszeń

18-11-2011 16:08 przez Maciej MłynarczykPoniedziałek 21 listopada to ostatni dzień na wypełnienie zgłoszenia na zimowy sejmik Wspólnoty w Kutnie (9-11 XII 2011 r.).

Sejmik zimowy to ogólnopolskie spotkanie drużynowych i innych reprezentantów drużyn ubiegających się o Tytuł i Odznakę Grunwaldzką. Sejmikowy czas wypełniony jest warsztatami, w czasie których uczestnicy poznają ciekawe propozycje realizacji zadań grunwaldzkich, dowiadują się, jak działa Wspólnota, decydują o najważniejszych sprawach Wspólnoty, wymieniają się doświadczeniami, nawiązują nowe kontakty i poznają się bliżej. 

Tegoroczny sejmik jest organizowany w Kutnie - a zatem w samym centrum Polski - by umożliwić dotarcie na miejsce spotkania osobom ze wszystkich części kraju.

Bliższe informacje i formularz zgłoszenia można znaleźć na stronie sejmiku.

files/grunwald/banerki/sejmikzimowy.png

 

Urodziny Przedstawicielstwa Śląskiego

14-11-2011 10:33 przez Maciej Młynarczyk


W dniach 4-6 listopada w ośrodku harcerskim w Chorzowie odbyły sie obchody 15-lecia Przedstawicielstwa Śląskiego Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich. Wzięły w nich udział drużyny Przedstawicielstwa, komendaci Chorągwi Śląskiej i Hufca Zabrze, Przewodniczący Wspólnoty wraz z zastępcami oraz zaprzyjaźnieni instruktorzy z Chorągwi Śląskiej i innych części kraju.

files/polskamyslaca/grunwald-obrazki/kopalnia2.JPG

fot. Łukasz Karaś


Weekend wypełniony był grami, spotkaniami i zajęciami integracyjnymi. Uczestnicy zwiedzili ponadto skansen w Chorzowie, Planetarium Śląskie i zabytkową kopalnię węgla kamiennego "Guido" w Zabrzu. 


files/polskamyslaca/grunwald-obrazki/kopalnia.JPG

fot. Łukasz Karaś 

Konferencja w sprawie ratowania słynnego obrazu

02-11-2011 09:55 przez Maciej Młynarczyk


28 października br. w Muzeum Narodowym w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, dotycząca zakończenia pierwszego etapu konserwacji obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem". Wzięli w niej udział przedstawiciele podmiotów zaangażowanych w ratowanie słynnego obrazu: 
- pan Piotr Żuchowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego,
- pani dr Agnieszka Morawińska, Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie,
- pani Elżbieta Anders, Dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej PKO Banku Polskiego,
- pan Sławomir Moćkun, kierownik działu historyczno-archeologicznego w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem,
- druh hm. Paweł Chmielewski, wiceprzewodniczący Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich, wraz z grupą harcerzy z 296 GWDH "Mich" (Hufiec Warszawa-Praga-Południe).

files/polskamyslaca/grunwald-obrazki/harcerze z ministrem Piotrem Zuchowskim.jpg
Z panem Piotrem Żuchowskim, wiceministrem kultury i dziedzictwa narodowego.


Udział reprezentantów Wspólnoty w konferencji był związny ze zbiórką publiczną środków na pokrycie kosztów renowacji obrazu. Przeprowadzili ją w dniu 16 lipca br. wolontariusze z drużyn grunwaldzkich pod kierunkiem phm. Beaty Malajki - sekretarza Wspólnoty.

Trwająca 284 dni konserwacja obrazu pochłonęła ogromne środki finansowe, a także rzecowe - do prac zużyto między innymi:

- 43 litry impregnatu, 
- 55 litrów acetonu,
- 60 litrów benzyny,
- 400 metrów lin taterniczych,
- 1050 sztuk rękawiczek ochronnych.


files/polskamyslaca/grunwald-obrazki/obrazMatejki.JPG
Harcerze z 296 GWDH "Mich" przy odnawianym obrazie.

 

Termin zgłoszeń przedłużony - dla drużyn Roku Regionów

01-11-2011 00:01 przez Maciej Młynarczyk

files/polskamyslaca/grunwald-obrazki/rr.pngWiele drużyn przystępujących do Roku Regionów przejawia duże zainteresowanie udziałem we współzawodnictwie grunwaldzkim.

Niektóre spośród nich szczegółowe informacje o Wspólnocie Drużyn Grunwaldzkich otrzymują dopiero od zespołu Roku Regionów po przyjęciu zgłoszenia. W ciagu ostatniego tygodnia do Roku Regionów przystąpiło ponad 200 drużyn. Powinny one mieć szansę rozważenia udziału we współzawodnictwie grunwaldzkim, zorganizowania narad w tej sprawie w gronie rad drużyn oraz podjęcia decyzji. 

Z tego względu Przewodniczący podjął decyzję o przedłużeniu terminu zgłoszeń dla tych drużyn o 6 dni.

Formularz zgłoszenia zostanie wyłączony w niedzielę 6 listopada o godzinie 23:59.

  

UWAGA !!! STRONA NIECZYNNA !!!

29-02-2016 12:02

UWAGA STRONA NIECZYNNA , BĘDZIE TRWAC JEJ PRZEBUDOWA I BĘDZIE DOSTĘPNA NA INNYM ADRESIE KTÓRY WKRÓTCE ZOSTANIE PODANY, PO WIĘCEJ INFORMACJI ZAPRASZAMY NA FUNPAGE NA FACEBOOKU WSPÓLNOTY DRUZYN GRUNWALDZKICH https://www.facebook.com/wdgzhp/?fref=ts FUNPAGE WDG ZA UNIEDOGODNIENIA BARDZO PRZEPRASZAMY

Więcej...

Odeszła na Wieczną Wartę Druhna hm. Halina Olszko.

01-02-2016 22:17

Z wielkim smutkiem informujemy, że 30. stycznia br. odeszła na Wieczną Wartę Druhna hm. Halina Olszko.....

Więcej...

Zlot Grunwaldzki 2015

15-06-2015 16:32

Parę regulaminów i innych ciekawostek do pobrania i zapoznania się :)

Więcej...

Wiosenny Biwak Przedstawicielstwa Śląskiego

13-04-2015 19:43

Kolejny bardzo aktywny weekend za nami. Wszystko za sprawą Wiosennego Biwaku Przedstawicielstwa Śląskiego Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich, który odbył się w dniach 10-12 kwietnia 2015 r. w Harcerskim Ośrodku Wodnym w Wiśle Wielkiej.

Więcej...

© 1997-2011 Związek Harcerstwa Polskiego