Październik 2011

Ratują obraz Matejki przy wsparciu Wspólnoty

26-10-2011 15:05 przez Maciej Młynarczyk


Dobiega końca I etap konserwacji obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem".

"Bitwa pod Grunwaldem" to jeden z najsłynniejszych polskich obrazów historycznych. Został namalowany na płótnie o imponujących rozmiarach (ok. 4 m na ok. 10 m, 42 m2 powierzchni). Matejko malował obraz partiami, rozwijając kolejne fragmenty płótna, bo w całości nie zmieściłoby się ono w jego pracowni. 

files/polskamyslaca/grunwald-obrazki/Matejko.jpg


Losy obrazu były niezwykle dramatyczne. W latach 30. XX w. obłąkany człowiek pociął siekierą środkową część płótna. We wrześniu 1939 r., w czasie panicznej ewakuacji oblężonej przez Niemców Warszawy, cudem udało się znaleźć specjalną konną platformę, którą wywieziono obraz do Lublina, gdzie na terenie Taborów Miejskich został on zakopany w ziemi na ponad 3,5 roku. Płótno niemal w całości zbutwiało i spleśniało. Rozpaczliwe wysiłki zmierzające do uratowania "Bitwy pod Grunwaldem" trwały niemal 5 lat. Konserwacja zakończona w lipcu 1949 r. była wielkim sukcesem i wystarczyła na ponad pół wieku, ale obecny stan tego bezcennego dzieła jest bardzo zły. Wykazały to badania przeprowadzone wiosną 2010 r. Z tego powodu obraz nie był już eksponowany w czasie obchodów sześćsetnej rocznicy bitwy pod Grunwaldem.


files/polskamyslaca/grunwald-obrazki/obraz.jpgObecne prace są najkosztowniejszym i najszerzej zakrojonym projektem badawczym i konserwatorsko-restauratorskim w historii Muzeum Narodowego. W ubiegłym roku "Bitwę" zdjęto z ramy i położono na podeście. W operacji uczestniczyli wszyscy mężczyźni zatrudnieni w Muzeum Narodowym. Później oderwano pocięte na pasy grube płótno dublażowe i usunięto skalpelami starą, kruszącą się już masę klejową. Następnie resztki kleju usunięto specjalnymi rozpuszczalnikami chemicznymi - dlatego pracownice muzeum pracowały w maskach gazowych, a prócz tego trujące opary były wyciągane przez specjalne maszyny. Po reperacji mechanicznych uszkodzeń płótna, rozdarć i ubytków odnowione malowidło zostanie ponownie zaimpregnowane, a na stare płótno naklejona nowa warstwa dublażu. Także krosno malarskie, na którym rozciągniętej jest płótno, będzie zupełnie nowe - metalowe, samonaprężające się. Obraz jednak nigdy już nie będzie mógł być zwijany i z tego powodu prawdopodobnie nie będzie wypożyczany na zagraniczne wystawy.

Konserwacja obrazu jest finansowana m. in. ze środków ze zbiórki publicznej, przeprowadzonej przez harcerzy ze Wspólnoty w czasie Zlotu Grunwaldzkiego 2011. Przeprowadzoną w dzień tegorocznego Grunwaldzkiego Święta akcją, w której wzięli udział wolontariusze z 25 drużyn grunwaldzkich, kierowała phm. Beata Malajka - sekretarz Wspólnoty. 

Z okazji zakończenia I etapu prac w dniu 28 października br. odbędzie się specjalna konferencja. Jej gośćmi będą m. in. wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, kierownictwo Muzeum Bitwy pod Grunwaldem oraz reprezentanci Wspólnoty - wiceprzewodniczący hm. Paweł Chmielewski wraz z grupą harcerzy z 296 GWDH "Mich" (Hufiec Warszawa Praga Południe).

(fotografie ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, materiał na podstawie m. in. tygodnika "Przegląd", blogu konserwatorów Muzeum Narodowego w Warszawie oraz informacji własnych Wspólnoty)

 

Kalendarz Wspólnoty

25-10-2011 12:34 przez Maciej Młynarczyk


files/polskamyslaca/grunwald-obrazki/kalendarz.PNGW naszym serwisie internetowym pojawił się kalendarz Wspólnoty, w którym będziemy z wyprzedzeniem informować o zbliżających się wydarzeniach i przypominać o upływających terminach.

Kolorem pomarańczowym oznaczono wydarzenia ważne dla całej Wspólnoty, kolorem zielonym - przedsięwzięcia grunwaldzkie w regionach, kolorem niebieskim działania Rady Wspólnoty, a kolorem żółtym - inne wydarzenia (w tym ogólnopolskie), które mogą być ważne dla drużyn grunwaldzkich. 

Zachęcamy do zgłaszania do kalendarza wydarzeń, zwłaszcza imprez harcerskich otwartych dla drużyn ze Wspólnoty - na adres program@grunwald.zhp.pl

Zimowy sejmik Wspólnoty w Kutnie

14-10-2011 13:15 przez Maciej Młynarczyk


Przewodniczący phm. Przemysław Padrak zwołał XLIII Zimowy Sejmik Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich. Drużynowi i instruktorzy Wspólnoty spotkają się w Kutnie w dniach 9-11 grudnia 2011 r.

"Grunwaldzkie Wici" poświęcone zwołaniu sejmiku można przeczytać tutaj.

Szczegółowe informacje na ten temat będą się ukazywać również na podstronie sejmiku.

  


files/grunwald/banerki/sejmikzimowy.png
.

Komunikat Honorowej Przewodniczącej: utworzenie Kręgu Założycieli, Starszyzny i Instruktorów Wspólnoty "Przyjaciele"

11-10-2011 15:24 przez Maciej Młynarczyk


Komendantka Warmińsko-Mazurskiej Chorągwi ZHP hm. Dorota Jeżowska-Olszewska rozkazem z dnia 26 września 2011r. powołała Krąg Założycieli, Starszyzny i Instruktorów Wspólnoty "Przyjaciele", działający przy Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP.

Przewdoniczącą Kręgu została Honorowa Przewodnicząca Wspólnoty, hm. Barbara Bogdańska-Pawłowska.

Czytaj więcej

 


Komunikat Honorowej Przewodniczącej: Jubileusz Wspólnoty

11-10-2011 15:14 przez Maciej Młynarczyk

Zgodnie z informacją przekazaną przez Honorową Przewodniczącą, hm. Barbarę Bogdańską-Pawłowską, jubileusz 20-lecia Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich obejmował następujące wydarzenia:

  • benefis Wspólnoty na Zlocie Grunwaldzkim 2010,
  • przekazanie Wspólnoty phm. Przemysławowi Padrakowi przez hm. Barbarę Bogdańską-Pawłowską w dniu 15 stycznia 2011 r. w Iławie,
  • zadanie alertowe "Tam, gdzie walczono o Polskę",
  • przekazanie ziemi z pól bitewnych w całym kraju w czasie Ogniobrania na Kopcu Jagiełły oraz odsłonięcie w tym miejscu tablicy pamiątkowej w dniu 15 lipca 2011 r. oraz podczas uroczystego apelu na Wzgórzu Pomnikowym w dniu 16 lipca 2011 r.,
  • wyróżnienie Wspólnoty (zbiorowym) Honorowym Obywatelstwem Gminy Grunwald w dniu 16 lipca 2011 r.,
  • odznaczenie Wspólnoty w osobie hm. Barbary Bogdańskiej-Pawłowskiej medalem Kapituły Rycerstwa Polskiego w dniu 16 lipca 2011 r.,
  • odznaczenie Wspólnoty złotym medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej w dniu 23 września 2011 r. 

 Zgłoś się do współzawodnictwa!

05-10-2011 01:04 przez Maciej Młynarczyk

files/polskamyslaca/grunwald-obrazki/logoZlotGrunwaldzki2012modsmall02.png
Nadszedł już czas zgłoszeń do współzawodnictwa grunwaldzkiego w roku 2011/2012. Zgłoszeń dokonujemy wyłącznie elektronicznie, na stronie współzawodnictwa.

Drużyny zdobywające Tytuł i Odznakę Grunwaldzką po raz pierwszy wykonują obowiązkowo 4 zadania:
1) Grunwaldzki Zwiad,
2) Grunwaldzki Turniej,
3) Jak na Zawiszy,
4) wybrane zadanie na rzecz Zlotu Grunwaldzkiego*.

Drużyny zdobywające Tytuł i Odznakę po raz drugi i kolejny również wykonują 4 zadania, ale mają większą swobodę ich wyboru:
1) wybrane zadanie z aktualnego programu Wspólnoty - z bloku I "Myśląc nie tylko o dawnych dziejach",
2)
wybrane zadanie z aktualnego programu Wspólnoty - z bloku II "Myśląc o własnej przyszłości",
3)
wybrane zadanie z aktualnego programu Wspólnoty - z bloku III "Myśląc o Polsce",
4) wybrane zadanie na rzecz Zlotu Grunwaldzkiego*.

* Zadaniem na rzecz Zlotu Grunwaldzkiego może być na przykład:
- przygotowanie zajęć zlotowych,
- udział w służbach zlotowych,
- przygotowanie elementów wystroju miasetczka zlotowego,
- włączenie się w promocję Zlotu.

W okresie zgłoszeń do współzawodnictwa funkcyjni Wspólnoty prezentują też zadania polecane drużynom. Wybierając te zadania, drużyna może liczyć na dodatkowe wsparcie ze strony Wspólnoty - w szczególności dodatkowe materiały metodyczne, warsztaty na zimowym sejmiku Wspólnoty, pogłębione doradztwo on-line. W tym roku zadaniami polecanymi są:

1) w bloku I - Rok Regionów (krok I w każdej akcji Roku Regionów),
2) w bloku II - zadanie 3.6. "Planowanie własnej ścieżki edukacyjnej”,
3) w bloku III - Rok Regionów (krok II w każdej akcji - czyli kampania świadomościowa).

Wszystkie pytania i wątpliwości można kierować do zespołu ds. współzawodnictwa - kronika@grunwald.zhp.pl. Chętnie służymy pomocą :)

Termin zgłoszeń upływa 31 października 2011 r., ale - jak zawsze - warto nie czekać do ostatniej chwili.

Zobacz, jak wygląda formularz zgłoszenia.


UWAGA !!! STRONA NIECZYNNA !!!

29-02-2016 12:02

UWAGA STRONA NIECZYNNA , BĘDZIE TRWAC JEJ PRZEBUDOWA I BĘDZIE DOSTĘPNA NA INNYM ADRESIE KTÓRY WKRÓTCE ZOSTANIE PODANY, PO WIĘCEJ INFORMACJI ZAPRASZAMY NA FUNPAGE NA FACEBOOKU WSPÓLNOTY DRUZYN GRUNWALDZKICH https://www.facebook.com/wdgzhp/?fref=ts FUNPAGE WDG ZA UNIEDOGODNIENIA BARDZO PRZEPRASZAMY

Więcej...

Odeszła na Wieczną Wartę Druhna hm. Halina Olszko.

01-02-2016 22:17

Z wielkim smutkiem informujemy, że 30. stycznia br. odeszła na Wieczną Wartę Druhna hm. Halina Olszko.....

Więcej...

Zlot Grunwaldzki 2015

15-06-2015 16:32

Parę regulaminów i innych ciekawostek do pobrania i zapoznania się :)

Więcej...

Wiosenny Biwak Przedstawicielstwa Śląskiego

13-04-2015 19:43

Kolejny bardzo aktywny weekend za nami. Wszystko za sprawą Wiosennego Biwaku Przedstawicielstwa Śląskiego Wspólnoty Drużyn Grunwaldzkich, który odbył się w dniach 10-12 kwietnia 2015 r. w Harcerskim Ośrodku Wodnym w Wiśle Wielkiej.

Więcej...

© 1997-2011 Związek Harcerstwa Polskiego